Вінницька агенція журналістських розслідувань
Главная » Новини » Виборцям про президентські вибори: що потрібно зробити до 25 березня та без якої довідки можуть обійтися переселенці

Виборцям про президентські вибори: що потрібно зробити до 25 березня та без якої довідки можуть обійтися переселенці

Як правильно змінити місце голосування під час президентських виборів та яке покарання очікує на кандидатів у Президенти України за порушення виборчого законодавства. На ці питання відповідали голова правління Вінницького осередку Комітету виборців України Владислав Телень та начальник відділу ведення Державного реєстру виборців м. Вінниці Вінницької міської ради Анатолій Синявський, пише Depo.Вінниця

Від 70 до 75 відсотків. Така явка очікується 31 березня під час виборів Президента України. Як зазначив Анатолій Синявський, традиційно активність громадян під час обрання голови держави є високою, і в перші роки незалежності відсоток тих, хто голосує, сягав 80.

І якщо ви хочете гарантовано потрапити до їхнього числа, вам окрім дня виборів варто звернути увагу на ще одну дату: 25 березня. Саме цього дня, о 24:00 спливає термін, коли можна перевірити свої дані у Державному реєстрі виборців та у разі необхідності внести в них зміни. У Вінниці зробити це можна за адресою Замостянська, 7, третій поверх, ліве крило, каб. 307.

Ця ж дата є кінцевим терміном подачі заяви про зміну місця голосування. У першу чергу це стосується переселенців, які прибули з непідкронтрольних українській владі територій.

«До таких виборців вимоги щодо обгрунтування зміни місця голосування мінімальні, їм достатньо пред`явити паспорт, навіть довідка про реєстрацію як внутрішнього переселенця не є обов`язковою», – зазначає Анатолій Синявський.

Якщо місце голосування хочуть змінити громадяни, які не є внутрішньо переміщеними особами, їм доведеться документально обгрунтовувати підставу зміни: наприклад, виїзд на лікування до санаторію, або робота в іншому місті, або переїзд за місцем проживання чоловіка чи дружини.

За словами Анатолія Синявського, якби списки виборців формували сьогодні (18 січня – авт.), до них би включили 282 616 вінничан. Втім, ця цифра не є константою. Так, щомісяця до Держреєстру по Вінниці вносять від 320 до 350 нових виборців, яким виповнилося 18 років. Але приблизно від 50 до 75 відсотків із них – це студенти вінницьких вишів.

Потраплять до виборчих списків, а отже, зможуть проголосувати навіть ті, кому 18 років виповниться 31 березня. Але лише за умови, що така молода людина зареєструвалась і потрапила до територіального реєстру, а відомості з нього вчасно передали до Державного реєстру виборців.

«Були випадки, коли молоді люди отримували ID-паспорти і не реєстрували місце свого проживання у територіальному реєстрі. Потім Державна міграційна служба запровадила принцип, що коли молода людина приходить вперше отримувати ID-паспорт, вона має принести довідку про реєстрацію за певною адресою. Тоді вона стовідсотково потрапить до нашого реєстру, коли їй виповниться 18 років», – каже Анатолій Синявський.

До речі, про ID-картки. Згідно із роз`ясненням Центральної виборчої комісії, аби проголосувати, власникам паспортів нового зразка не потрібно буде пред`являти членам виборчих комісій виписку з Єдиного демографічного реєстру, де зазначене місце прописки. «Якщо у людини є паспорт і вона є у списку для голосування, цього достатньо для видачі їй бюлетеня», – наголошує Владислав Телень.

Процес формування дільничних виборчих комісій повинен завершитися до 12 березня. Кандидатури для них, як і кандидатури до окружних комісій, мають право подавати виключно кандидати у Президенти.

«Скоріше за все, у першому турі ми перемогу когось із кандидатів не отримаємо, тому буде другий тур, який відбудеться за два тижні після офіційного оголошення підсумків першого. Будуть сформовані нові ОВК та ДВК із представників двох кандидатів, які набрали найбільшу кількість голосів у першому турі», – каже Владислав Телень.

За його словами, найбільше покарання, яке очікує на кандидата у Президенти за порушення виборчого законодавства, – це коли «ЦВК погрозить йому пальцем і скаже «ай-ай-ай». А ще – звернеться до правоохоронних органів із вимогою перевірити інформацію про порушення, а після перевірки винесе або не винесе кандидату попередження. Втім, якщо факти порушень будуть встановлені, вони можуть стати у нагоді у разі, якщо хтось захоче оскаржити підсумки виборів.

Серед порушень, яких вже встигли припуститися зареєстровані кандидати, – відсутність на агітаційних біг-бордах та сітілайтах інформації про тираж, замовника, суб`єкта, який надрукував, та відповідальну особу.

«Наразі я ще не зустрічав публікацій у центральних ЗМІ про відкриття виборчих фондів кандидатів. А відповідно до чинного законодавства вся агітація, вся діяльність на виборах повинна фінансуватись виключно з них. Тому практично вся та зовнішня реклама не відповідає нормам чинного законодавства», – зазначає Владислав Телень.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *